Основні помилки, пов'язані зі впровадженням принципів ХАССП

Тема: Харчова безпека

Дата створення:

Останнє оновлення:

Прийняття стандарту ДСТУ ISO 22000:2018 «Система управління безпечністю харчових продуктів» відбулося в Україні в 2018 році. Він містить вимоги щодо впровадження принципів ХАССП на підприємствах харчової промисловості всіх етапів: від виробників кормів до громадського харчування. Прийняття стандарту викликало шквал спекуляцій, які основані на нерозумінні і небажанні усвідомлювати суті принципів і причин, за якими вони обов'язково повинні бути впроваджені.

Чи можна оформити сертифікат ХАССП за годину?

В останні пару років, як гриби після дощу почали з'являтися компанії, що надають послуги «оформлення сертифіката ХАССП за годину» і пропонують «купити пакет документів під ДСТУ ISO 22000:2018» та інші фальсифікати, які нібито допомагають підприємству або організації пройти перевірку контролюючого органу. Однак ці шахрайські заходи зводять до нуля чудову ідею щодо підвищення контролю за виробничим процесом, а найголовніше - не звільняють компанію, яка купила цей пакет документів, від перевірок, де ці самі «документи» перевіряються в найостаннішу чергу.

І найцікавіший факт, який вам не скаже жодна компанія, що оформляє документи по принципам «ХАССП за годину»: Самі принципи ХАССП не підлягають сертифікації, як і документація для них. Максимум, що вам можуть видати - свідоцтво про впровадження або подібний документ, але ніяк не сертифікат! Сертифікується тільки система, наприклад: ISO 22000.

Принципи ХАССП виглядають наступним чином:

Дана модель контролю показала високий рівень ефективності та результативності, тому була рекомендована урядом США для впровадження в сферу харчового виробництва. Названі принципи і були включені в нормативну документацію:

  • Комісії Кодекс Аліментаріус;
  • Європейського харчового законодавства;
  • Євразійського економічного союзу;
  • великого числа держав світу.

Як показала історія, принципи ХАССП - це не нав'язані підприємствам надможливі норми, а кращий виробничий досвід, підтверджений практикою реально діючих організацій.

Таким чином, запропонована система контролю якості продукції на базі ХАССП покликана забезпечити безпеку харчового виробництва, а не заважати йому, викликаючи подив.

Основні помилки, пов'язані з впровадженням ХАССП

«Якщо мене будуть перевіряти, потрібно дістати якісь документи».

Це закінчується купівлею комплекту документів «система ХАССП», розміщенням його на полицю і демонстрацією перевіряючим. Коли перевіряючі починають задавати питання про причини виявлення контрольних точок, і чому вони не характерні для даного виробництва, з'ясовується, що гроші були витрачені даремно. Адже «правильна документація ХАССП» пишеться тільки після вивчення самого підприємства, кожного приміщення.

«Нам потрібен консультант, який все напише».

Впровадження ХАССП вимагає повного всебічного аналізу виробничого циклу, комунікацій, ієрархії, рівнів відповідальності та інших аспектів, для об'єктивної оцінки яких потрібно як мінімум дворічний досвід роботи в даній організації. Професійний консультант не займається самостійним виконанням всього обсягу робіт, а підказує і направляє співробітників підприємства, які знають повністю всі тонкощі процесу, на побудову системи і принципів ХАССП.

«ХАССП - це паралельна система контролю».

При такому підході ХАССП перетворюється в неробочу паралельну систему, існуючу тільки на папері. Історично склалося в Україні, що система контролю харчового виробництва вписується в основу системи ХАССП і повинна розвиватися разом з нею, а не паралельно.

«Ми купимо готовий сертифікат по ХАССП, та заощадимо час і сили».

Дивує сама абсурдність цієї помилки. ХАССП - це принципи управління безпекою харчових продуктів, які не підлягають сертифікації. Сертифікувати ж систему безпеки харчових продуктів можливо лише якщо вона розроблена і впроваджена відповідно до ДСТУ ISO 22000:2018, яка є розширеною і доповненою версією принципів ХАССП. Як підтверджуючий документ про впровадження принципів ХАССП на підприємстві може служити документ, виданий консалтигнговою, аудиторською компанією в якому зазначено працездатність ХАССП.

Як уникнути помилок і успішно впровадити принципи?

Ми назвали лише кілька помилок, які можуть призвести до непрацюючої системи ХАССП. Саме вони породжують ілюзію про те, що ці принципи складні і не приносять користі. На противагу помилковим стереотипам необхідно вибудувати правильну концепцію:

  • навчити весь персонал принципам ХАССП;
  • опрацювати всі принципи робочою групою, щодо галузевої специфіки об'єкта;
  • оптимізувати систему контролю.

Ця концепція запустить робочий механізм, який скорочує брак, підвищить відповідальність співробітників, допоможе вибудувати систему прийняття рішень і полегшить щоденні завдання.

Компанія ATTESTOR здійснює професійне консультування з питань впровадження принципів ХАССП на українські та зарубіжні підприємства харчової промисловості з подальшою підготовкою до сертифікації за стандартом ДСТУ ISO 22000:2018. Ми забезпечуємо індивідуальний підхід, високий професіоналізм та повний досертіфікаційний супровід, а також надаємо консультаційну підтримку.